1. Юридичне бюро «КРЕДО»
 2. Послуги
 3. Перевірки у сфері зайнятості населення
logo.png
Перевірки у сфері зайнятості населення
ЗАПИТУЮТЬ: Чи є легальний спосіб, який дозволяє роботодавцю не працевлаштовувати працівника?

Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення.

З жовтня 2018 року очікуємо та готуємось на масштабну хвилю перевірок у сфері дотримання правил працевлаштування та трудової зайнятості, адже 5 вересня 2018 року Кабінетом міністрів України було ухвалено розпорядження "Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення". Про прийняття цього нормативно-правового акту потрібно знати всім, хто є працівником, роботодавцем або підприємцем. Фактично, цей документ має в першу чергу насторожити. Формально він не надає додаткових повноважень державним органом, а лише спонукає Державну службу України з питань праці, Державну фіскальну службу України, Пенсійний фонд України, Національну поліцію України та іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування до "проведення комплексних заходів, спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками". Однак всі розуміють, що "наказ зверху" швидко спуститься і вже з 5 жовтня варто очікувати, що перевірка в обличчі представника будь-якого з вище перелічених органів завітає саме до Вас.

Перевірка Держпраці, що робити, як себе поводити та як підготуватись.

Першочергові дії під час будь-якої перевірки варто пам'ятати та дотримуватись їх, як чіткого алгоритму дій. Отже, якщо до Вас прийшли з перевіркою:

 • не панікуйте і одразу зв'яжіться зі своїм адвокатом, час в цьому випадку дуже важливий ресурс;
 • повідомте перевіряючих, що бажаєте скористатись своїм правом на професійну правничу допомогу, гарантовану статтею 59 Конституції України, запропонуйте почекати адвоката;
 • якщо з перевіркою прийшли адекватні спеціалісти, вони зачекають на адвоката і подальші Ваші будуть зумовлені його інструкціями;
 • якщо перевіряючі відмовляються чекати на адвоката та тиснуть на вас, намагаючись провести перевірку до приїзду спеціаліста – просто тягніть час, в крайньому випадку можна сказати, що всі документи наразі знаходяться у адвоката і він їде з ними;
 • на будь-які питання, що стосуються Вашої особи, мети перебування в конкретному місці, статусу, відношення до якогось суб'єкта господарювання, та інших питань що стосуються безпосередньо Вас і які Вам ставлять без присутності адвоката, варто відповідати, що Ви, керуючись статтею 63 Конституції України, відмовляєтесь давати пояснення щодо себе;
 • на будь-які питання, що стосуються інших осіб, не пояснюйте нічого, та пропонуйте звернутись за поясненнями до них особисто.

Найважливіше підчас перевірки, шість простих порад.

Є окремі моменти, які слід засвоїти для правильного розуміння процесу будь-якої перевірки господарської діяльності загалом та перевірки у сфері зайнятості населення зокрема.

 1. Готовність. Перше і головне це те, що до будь-якої перевірки слід бути готовим заздалегідь. Тому, якщо Ви ще маєте час, то почніть сьогодні, почніть зараз.
 2. Обізнаність. Необхідно регулярно проводити інструктаж як посадових осіб суб'єкта господарювання, так і всього трудового колективу. В більшості випадків, все на чому в подальшому ґрунтуються перевіряючі – це пояснення осіб, які є працівниками суб'єкта перевірки. Тобто, найбільші проблеми які можуть виникнути, це ті проблеми, які створите собі Ви, або Ваші працівники.
 3. Поміркованість. Підписуйте документи тільки порадившись з адвокатом, не переоцінюйте рівень своєї обізнаності.
 4. Послідовність. Пам'ятайте, не допуск до перевірки – це не спосіб захисту. Рішення про відмову від допуску перевіряючих до перевірки, краще приймати порадившись з адвокатом, коли для цього є 100% підстави. Слід зважати, навіть тоді коли такі підстави є і вони безспірні, іноді варто все ж таки допустити до проведення перевірки.
 5. Критичність. Не звертайте увагу на доброзичливий тон розмови перевіряючих. Пам'ятайте, показник роботи тих, хто прийшов до Вас з перевіркою – це знайдене та задокументоване порушення, а пізніше – штраф в максимально допустимому розмірі.

Який розміри штрафів за порушення у сфері зайнятості?

Щоб зрозуміти яким саме чином Уряд намагається спонукати роботодавців "вийти з тіні" необхідно знати розмір штрафів, якими будуть каратись порушники. Найпоширенішими порушеннями є "неофіційне" працевлаштування осіб, однак корисно знати й деякі інші цифри.

111 690,00 грн. – за кожного неофіційно працевлаштованого прцівника;

372 300,00 грн. – недопущення до проведення перевірки, що проводиться з метою виявлення неофіційно працевлаштованих працівників.

Висновки.

В чергове наголошуємо, що будь-яку проблемну ситуацію простіше попередити профілактичними заходами, ніж потім працювати з обставинами, що вже склались. Також звертаємо Вашу увагу, що ми жодним чином не спонукаємо Вас до порушення чинного законодавства у сфері зайнятості населення, а лише надаємо компетентний висновок щодо можливих подій у випадку виявлення таких порушень. В кінцевому випадку кожен роботодавець та робітник роблять свій власний вибір.


З приводу детальної інформації щодо строків та вартості послуг звертайтесь до наших фахівців:
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

ВІДПОВІДАЄМО: Уникнення працевлаштування є протизаконним. Жоден кваліфікований юрист не порадить Вам цього робити. В окремих випадках існує можливість використання праці окремих осіб за цивільно-правовими договорами, однак, до цього питання необхідно підходити дуже обережно та критично.
Юридичне бюро «КРЕДО»
Адреса: вул. Леоніда Первомайського, 9 , 01133 , Київ, Україна
Тел:( 38 0) 44 3832312 / Тел:( 38 0) 67 4995617 / Тел:( 38 0) 63 4062474 / Тел:( 38 0) 50 3571666
Всі права захищено. При повному або частковому відтворенні матеріалів викладених на даному сайті, посилання на джерело обов’язкове.
2010-2015.